Om UIP

United International Pictures (UIP) er et internationalt filmdistributionsselskab med hovedkontor i London.

UIP startede oprindeligt som et joint venture selskab mellem Paramount Pictures, Metro Goldwyn Mayer og Universal Pictures i 1981. Efter at Metro Goldwyn Mayer trådte ud af samarbejdet, ejes selskabet i dag af Paramount Pictures og Universal Pictures.

I Danmark distribuerer UIP 40-45 film om året til de danske biografer og på verdensplan har selskabet siden det blev etableret, distribueret flere end 1.000 film heriblandt over 100 Oscar©-vindende film.

UIP har for Paramount Pictures og Universal Pictures distribueret film som Boyhood, Lucy, Fifty Shades of Grey, Jurassic World, Minions, Terminator Genisys, Teorien om alting, Den danske pige samt filmserier som Teenage Mutant Ninja Turtles, Mission: Impossible, Bourne, Transformers, Fast & Furious, Star Trek og Grusomme Mig.

 

 

Ud over at distribuere film fra Paramount og Universal, distribuerer UIP i Danmark også film fra:

Sony Pictures
Money Monster, Angry Birds Filmen, Ghostbusters, Sausage Party, Inferno, Underworld 5, Passengers, The Dark Tower, Den 5. Bølge, Lady in the Van, Grimsby, Concussion, Spotlight, The Walk, Hotel Transylvania 2, Amazing Spiderman 2, Hende.

Mislabel
Hundeliv, The Nice Guys, Julieta, The Founder, The Odyssey, A United Kingdom, Silence, The Silver Linings Playbook, American Hustle, Dallas Buyers Club, Bien Maja, The Suffragette, 45 Years.

Regner Grasten Film
Villads Fra Valby, En To Tre NU, Hvidsten Gruppen, Tarok, Krummerne – så er det jul igen, Rich Kids, Anja og Viktor – Brændende Kærlighed, Bølle Bob – Alle Tiders Helt.

Direktion Marketing

General Manager
Michael Berg
michael_berg@uip.com
Tlf.: +45 3386 3221
Mobil: +45 4088 8422

PA to General Manager
Hanne Lindeneg
hanne_lindeneg@uip.com
Tlf.: +45 3386 3220
Mobil: +45 6040 6070

Marketing Manager
Gitten Holm Schmidt Woldbye
ghs@uip.dk
Tlf.: +45 3386 3223
Mobil: +45 2620 2330

Creative Coordinator
Binh Thanh Mai
btm@uip.dk
Tlf.: +45 3386 3219
Mobil: +45 6040 6073

 

Universal & Paramount Sony & Mis. Label

Publicity
Jakob Legaard
jakob_legaard@uip.com
Tlf.: +45 3386 3228
Mobil: +45 4041 8721

Marketing
Christa Scherup Bjørklund
christa_bjorklund@uip.com
Tlf.: +45 3386 3218
Mobil: +45 2044 5187

Publicity Manager
Tinna Munk
tinna_munk@uip.com
Tlf.: +45 3386 3222
Mobil: +45 2627 8422

Marketing
Inge Sommer
inge_sommer@uip.com
Tlf.: +45 3386 3217
Mobil: +45 3131 4123

 

Salg Regnskab

Booking Manager
Gitte Blomsterberg
gitte_blomsterberg@uip.com
Tlf.: +45 3386 3225

Booking & KDM
Jan Hansen
jan_Hansen@uip.com
Tlf: 3386 3224

Finance Manager
Niels Henrik Larsen
nielshenrik_larsen@uip.com
Tlf.: +45 3386 3227

Finance Assistant
Liselotte Schwartz
liselotte_schwartz@uip.com
Tlf.: +45 3386 3226

Lager  

Rene Madsen
rene_madsen@uip.com
Tlf.: +45 3386 3229